Sen. Claire McCaskill (D-MO)

Senator for Missouri, Democrat

No longer holds this position as of January 3, 2019
Claire McCaskill

Score

We agree 11% of the time.

Biography

Home town: Kirkwood
Born: July 24, 1953
Born in: Rolla, MO
Occupation: Attorney
Religion: Catholic
Marital status: M
Spouse: Joseph Shepard
Previous political experience: MO House, 1983-89; Jackson Co. Legislature, 1991-93; Jackson Co. Prosecutor, 1993-99; MO Auditor, 1999-2007
Elected in year: 2006
Next election in year: 2018
Family: 3 children
Education: JD Univ. of MO, 1978
Ethnicity: Caucasian

Online

Twitter Handle: https://www.twitter.com/mccaskilloffice
Facebook Address: senatormccaskill

Scorecard

We Agree
11%
of the time
title level sponsored our position their vote agree/disagree year
Bill: S 205
A bill to amend the Fair Labor Standards Act of 1938 to provide more effective remedies to victims of discrimination
Federal No Support N/A Disagree 2021
Bill: S J Res 1
Equal Rights Amendment
Federal No Support N/A Disagree 2021
Bill: S 1831
3D Gun Safety Act of 2019
Federal No Support N/A Disagree 2019
Bill: S 1787
Miranda's Law
Federal No Support N/A Disagree 2019
Bill: S J Res 5
Equal Rights Amendment - Senate
Federal No Support N/A Disagree 2017
Bill: S 2974
A bill Ensure Funding for National Human Trafficking Hotline
Federal No Support N/A Disagree 2016
Bill: S 2577
Justice for All Act
Federal No Support N/A Disagree 2016
Bill: S 524
Comprehensive Addiction and Recovery Act
Federal Yes Support N/A Agree 2015
Bill: S 178
Justice for Victims of Trafficking Act
Federal No Support N/A Disagree 2015