Federal - HR 3573

A bill to amend the Immigration and Nationality Act to require the enactment into law of a joint resolution approving the number of refugees who may be admitted in any fiscal year, and for other purposes.

Introduced

September 18, 2015

Description

A bill to amend the Immigration and Nationality Act to require the enactment into law of a joint resolution approving the number of refugees who may be admitted in any fiscal year, and for other purposes.

Our Position

Support

Original Sponsor 1

Co-Sponsors 105

Latest Actions See More/Less

  • Sept. 6, 2016 — Additional cosponsor(s): 1

    Brooks, M. (R-Ala.)
  • Nov. 19, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Sensenbrenner, (R-Wis.)
  • Nov. 18, 2015 — Additional cosponsor(s): 12

    Chabot, (R-Ohio)Hice, (R-Ga.)Roe, (R-Tenn.)
    DesJarlais, (R-Tenn.)Johnson, B. (R-Ohio)Rokita, (R-Ind.)
    Donovan, (R-N.Y.)Long, (R-Mo.)Stivers, (R-Ohio)
    Ellmers, (R-N.C.)Mica, (R-Fla.)Valadao, (R-Calif.)
  • Nov. 17, 2015 — Additional cosponsor(s): 32

    Abraham, (R-La.)Harper, (R-Miss.)Sanford, (R-S.C.)
    Bilirakis, G. (R-Fla.)Kelly, (R-Miss.)Schweikert, (R-Ariz.)
    Carter, J. (R-Texas)Kinzinger, (R-Ill.)Shuster, Bill (R-Pa.)
    Clawson, (R-Fla.)Lamborn, (R-Colo.)Smith, Adrian (R-Neb.)
    Collins, C. (R-N.Y.)Lance, (R-N.J.)Thompson, G. (R-Pa.)
    Comstock, (R-Va.)Marchant, (R-Texas)Walker, (R-N.C.)
    Crenshaw, (R-Fla.)Miller, J. (R-Fla.)Weber, (R-Texas)
    Fitzpatrick, (R-Pa.)Neugebauer, (R-Texas)Wittman, (R-Va.)
    Gosar, (R-Ariz.)Ratcliffe, (R-Texas)Young, D. (R-Iowa)
    Graves, T. (R-Ga.)Ross, D. (R-Fla.)Young, T. (R-Ind.)
    Guthrie, (R-Ky.)Russell, (R-Okla.)
  • Nov. 16, 2015 — Additional cosponsor(s): 37

    Ashford, (D-Neb.)Hudson, (R-N.C.)Salmon, (R-Ariz.)
    Bost, (R-Ill.)Huizenga, (R-Mich.)Scalise, (R-La.)
    Burgess, (R-Texas)King, S. (R-Iowa)Sessions, P. (R-Texas)
    Calvert, (R-Calif.)Lucas, F. (R-Okla.)Shimkus, (R-Ill.)
    Costello, (R-Pa.)McHenry, (R-N.C.)Wagner, (R-Mo.)
    Duffy, (R-Wis.)McKinley, (R-W.Va.)Walorski, (R-Ind.)
    Emmer, (R-Minn.)Perry, (R-Pa.)Westerman, (R-Ark.)
    Fleischmann, (R-Tenn.)Pittenger, (R-N.C.)Westmoreland, L. (R-Ga.)
    Fortenberry, (R-Neb.)Pitts, (R-Pa.)Yoho, (R-Fla.)
    Gibbs, B. (R-Ohio)Poe, (R-Texas)Zeldin, (R-N.Y.)
    Grothman, (R-Wis.)Rigell, (R-Va.)Zinke, (R-Mont.)
    Guinta, (R-N.H.)Rogers, Mike D. (R-Ala.)
    Holding, (R-N.C.)Rooney, (R-Fla.)
  • Oct. 26, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Turner, M. (R-Ohio)
  • Oct. 23, 2015 — Additional cosponsor(s): 2

    Culberson, (R-Texas)Flores, (R-Texas)
  • Oct. 21, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Latta, (R-Ohio)
  • Oct. 20, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Joyce, (R-Ohio)
  • Oct. 9, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Bishop, M. (R-Mich.)
  • Oct. 8, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Hensarling, (R-Texas)
  • Oct. 7, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Boustany (R-La.)
  • Oct. 6, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Williams, (R-Texas)
  • Oct. 5, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Brady, K. (R-Texas)
  • Oct. 1, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Byrne, (R-Ala.)
  • Sept. 30, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Newhouse, (R-Wash.)
  • Sept. 29, 2015 — Additional cosponsor(s): 4

    Farenthold, (R-Texas)Thornberry, (R-Texas)
    Posey, (R-Fla.)Trott, (R-Mich.)
  • Sept. 28, 2015 — Additional cosponsor(s): 2

    LaMalfa, (R-Calif.)Olson, (R-Texas)
  • Sept. 25, 2015 — Additional cosponsor(s): 1

    Miller, C. (R-Mich.)
  • Sept. 22, 2015 — Additional cosponsor(s): 2

    Cramer, (R-N.D.)Nunes, (R-Calif.)
  • Sept. 18, 2015 — Original cosponsor(s): 1

    Babin, (R-Texas)
  • Sept. 18, 2015 — Read twice and referred to: House Judiciary.Congressional Record p. H6178